Na miłośników białego szaleństwa czekają świetne stoki narciarskie, z których słynie Małopolska. To m.in.
Czorsztyn-Ski: ośrodek narciarski w Kluszkowcach, na zboczach góry Wdżar. Czekają tam:
- 2 wyciągi krzesełkowe i 2 wyciągi talerzykowe;
- 2 wyciągi dla dzieci na oślich łączkach,
- 6 tras zjazdowych o łącznej długości 4,5 km (czerwone, niebieskie i zielone).
Niedzica: ośrodek narciarski Polana Sosny położony jest na zboczach szczytu Sosna ze wspaniałym, niepowtarzalnym widokiem na Jezioro Czorsztyńskie, eketrownię wodną, zamek Dunajec, Tatry i Pieniny. Polana Sosny to 3 wyciągi narciarskie, 5 tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, najdłuższa trasa ma 800 metrów. Trasy przygotowane dla początkujących,zaawansowanych oraz dla najmłodszych.
Bukowina Tatrzańska : na terenie gminy Bukowina Tatrzańska znajduje się największy ośrodek narciarski w małopolsce, znajduje się tam 15 kolei krzesełkowych i blisko 30 wyciągów narciarskich o różnym stopniu trudności.
- Kotelnica Białczańska - największy ośrodek narciarski na Podhalu na którego terenie znajduje się 14 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności.
- Rusiński-Ski - ta stacja narciarska zlokalizowana jest na Wierchu Rusińskim dysponuje sześcioosobową i czteroosobową koleją narciarską są tam również 2 wyciągi orczykowe. Piękne wioki na panoramę Tatr, Gor i Babią Górę.
- Jurgów-Ski - ta stacja narciarska oferuje 7 tras narcarskich o łącznej długości 4,5km, trasy są podzielone na różne stopnie trudności. Znajduję się tam jedna z najtrudniejszych tras narciasrkich na Podhalu.
- Zebra Ski - świetne trasy narciarskie o długości 750 i 200 metrów, stok posiada wyciąg talerzykowy. Zebra usytułowana jest między Kaniowką a Banią.
Nowy Targ : na terenie Nowego Targu znajdują się 2 orczykowe wyciągi narciarskie.
- Długa Polana - stok położony jest u stóp Gorców. Jest tu dwu-osobowy wyciąg orczykowy o łącznej długości 450 metrów. Kameralny ośrodek idealny dla początkujących jak i dla osób zaawansowanych. Idealna baza wypadowa na Turbacz.
- Zadział - idealne miejsce na spokojny odpoczynek dla całej rodziny. W górnej części stacji można podziwiać całą panoramę Tatr, Babią Górę i pasmo Gorc. Zadział to stok narciarski o długości 550 metrów z dwu-osobowym orczykiem.
Malowniczy zalew, usytuowany w Dolinie Dunajca, pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, to miejsce o niezwykłym mikroklimacie. Zachwyca pod względem przyrodniczym i krajobrazowym – zwłaszcza w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wybierz się tu, aby zażyć kąpieli z widokiem na malownicze Pieniny i historyczne twierdze. Skorzystaj z bogatej oferty sportów wodnych lub zrelaksuj się na plaży. Przepłyń statkiem między Czorsztynem a Dunajcem. Wyrusz na rowerze w trasę dookoła jeziora. Zwiedź zaporę elektrowni wodnej na Dunajcu. Spędź czas tak, jak lubisz!
Te średniowieczne twierdze, wzniesione w początkach XIV wieku, to warownie. Pełniły one istotną rolę w obronności polskich ziem na przestrzeni wieków. Położone na ważnym szlaku handlowym, strzegły trakt łączący Węgry z Polską.
- Zamek w Niedzicy (nazywany też Zamkiem Dunajec) jest dostępny do zwiedzania. Znajduje się tu muzeum, w którym można zwiedzić np. więzienie z izbą tortur, komnaty mieszkalne, ale także wozownię oraz spichlerz.
- Zamek w Czorsztynie uległ zniszczeniu w XVIII wieku, po napaści wojsk kozackich oraz pożarze wybuchłym w wyniku uderzenia pioruna. Jego ruiny prezentują się wyjątkowo majestatycznie i są również dostępne do zwiedzania. Warto – choćby ze względu na fenomenalny widok na Pieniny Spiskie i Tatry!
Odkryj pradawny wulkan!
Chociaż Wdżar ma tylko 766 m wysokości, przyciąga niczym magnes niezwykłą budową geologiczną. Można tu spotkać andezyt pieniński – magmową skałę wulkaniczną. To ślady po pradawnych dziejach tego regionu Polski!
Ponadto na stokach Wdżaru znajdują się 3 malownicze, nieczynne kamieniołomy – bardzo „wdzięczne” obiekty do fotografowania. Można tu też spotkać osobliwe i unikalne gatunki roślin, w tym rozrzutkę brunatną – wyjątkową paproć, która rośnie wyłącznie na wulkanicznym podłożu.
Ścieżka Czerwony Klasztor – Szczawnica, znana też jako Droga Pienińska, to najpiękniejszy szlak spacerowy w Pieninach. Idealny na wycieczki w gronie rodziny – także z dziećmi. Łagodna, szeroka trasa zachwyca malowniczymi widokami na Przełom Dunajca, przebiega na pograniczu Polski i Słowacji.
- Ma 9 km.
- Do przejścia w ok. 2,5 h (zimą przemarsz może być dłuższy).
- Urzeka panoramą – po drodze można zobaczyć m.in. skałę Kotuńka z charakterystyczną rzeźbą górala czy Grotę Zyblikiewicza.
- Idealna też dla rowerzystów.
Velo Czorsztyn to propozycja dla miłośników aktywności na dwóch kółkach. Jest częścią dłuższego szlaku Velo Dunajec i idealnie sprawdza się na 1-dniową wyprawę rowerową w formie pętli. Trasa:
- ma 28,3 km (cała pętla – 38,5 km);
- jest w 100% asfaltowa;
- jest mało wymagająca – poradzą sobie na niej również osoby o średniej kondycji;
- przebiega głównie po dość płaskim terenie (nie licząc stromego podjazdu w Falsztynie),
- zachwyca malowniczością – widoki na Jezioro Czorsztyńskie, zamki w Niedzicy i Czorsztynie, zaporę i góry robią OGROMNE wrażenie.
Na szlaku znajduje się kilkanaście Miejsc Obsługi Rowerzystów, a w pobliżu – liczne wypożyczalnie rowerów, w tym elektrycznych.
Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie dla dzieci oraz dorosłych.
Tradycyjne flisackie drewniane łodzi zabierają w podróż z przystani w Kątach do Krościenka lub Szczawnicy. Wypływają codziennie od 1 kwietnia do 31 października, z wyłączeniem Niedzieli Wielkanocnej i Bożego Ciała. Długość tras to 18 km do Szczawnicy i 23 km do Krościenka, a czas spływu odpowiednio 2 h 15 min i 2 h 45 min.
Słoneczne Chatki zapewniają szybki i łatwy dojazd do tatrzańskich term, w których można zażyć kąpieli w wodach termalnych o bogatej zawartości dobroczynnych minerałów. W dogodnej odległości znajdują się:
- Termy Bania w Białce Tatrzańskiej – z 2400 m2 powierzchni lustra wody, trzema odrębnymi strefami: Zabawy, Relaksu i Saunarium oraz mocą atrakcji dla najmłodszych;
- Termy Chochołowskie – największe termy w Polsce, niemal 3000 m2 lustra wody i 30 niecek basenowych;
- Termy Bukovina – z basenami rekreacyjnymi oraz pływackimi, a także saunami i łaźniami parowymi oraz strefą Wellness;
- Gorący Potok – termy w Szaflarach; kilkanaście basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową.